40 -lecie obrony krzyża podziękowanie

W piątek 7 czerwca w Miętnem odbyły się uroczystości z okazji 40-lecia zwycięskiej obrony Krzyża w Zespole Szkół Rolniczych. Obchody trwały cały dzień i objęły spotkanie dla młodzieży, spotkanie absolwentów z Prezydentem RP oraz wieczorne widowisko muzyczne “Nauka o Miłości, Odwadze i Krzyżu”. Uroczystości objęte były honorowym patronatem prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.

Obchody rozpoczęły się „Spotkaniem Młodych przy Krzyżu. W drodze krzyżowej i Mszy św. wzięło udział ok. 1200 osób – uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu diecezji siedleckiej.

W uroczystościach wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda. Spotkał się z absolwentami szkoły – uczestnikami obrony Krzyża. “To była walka o wiarę, nadzieję i miłość. I chociaż źle się to skończyło dla niektórych – musieli ze szkoły odejść, 170 uczniów nie mogło do szkoły wrócić, część nauczycieli także – ale krzyż wrócił. Ale krzyż wrócił w kwietniu. I to było zwycięstwo” – powiedział Pan Prezydent podczas spotkania.

Wieczór należał do znakomitych artystów: wokalistów, muzyków i teatru tańca. Muzycy wykonali kilkanaście utworów obrazujących wydarzenia Obrony Krzyża z lat 1983-84, skomponowanych specjalnie na tę okazję przez Macieja Niecia. Za libretto odpowiadała Ewa Lubacz i Lech Makowiecki, a słowa do utworów napisał Lech Makowiecki.

Na scenie wystąpili znani wokaliści m.in. Zofia Nowakowska, Anna Józefina Lubieniecka, Dorota Osińska,, Marek Bałata, Paweł Piekarczyk, Grzegorz Wilk, Andrzej Wiśniewski oraz aktorka Ewa Lubacz. Towarzyszyli im: orkiestra Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy, sekcja rytmiczna Macieja Niecia, połączone chóry z Garwolina, Kielc i Miętnego. Muzyce towarzyszyła wspaniała choreografia, w wykonaniu kilkudziesięciu tancerzy z Alternatywnego Teatru Tańca LUZ.

To niezwykłe widowisko jest zasługą pani Edyty Bobryk, wicedyrektorki Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Pani Edyta była pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym widowiska i odpowiadała za dobór artystów, kompozytora, scenarzysty i choreografii, a potem czuwała nad realizacją projektu artystycznego.

Projekt został dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II moduł: Popularyzacja nauki POPUL/SN/0553/2023/01.

Serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe składamy na ręce pana posła Przemysława Czarnka – byłego Ministra Edukacji Narodowej.
         

To niezwykłe wydarzenie nie mogłoby zaistnieć gdyby nie partnerzy. Głównym Partnerem Wydarzenia był Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego, absolwentów i społeczności powiatu garwolińskiego składamy serdeczne podziękowania na ręce  Marszałka Województwa Lubelskiego pana Jarosława Stawiarskiego za wsparcie finansowe naszej uroczystości. Obchody rocznicowe i widowisko które łączyło pokolenia po raz kolejny potwierdziło i uzasadniło potrzebę realizowania idei „Warto być Polakiem”.

        Serdecznie dziękujemy również władzom samorządowym powiatu garwolińskiego, łukowskiego i ryckiego a w szczególności Starostwom Powiatowym w Garwolinie i w Łukowie oraz Gminom Garwolin, Górzno, Kłoczew, Borowie, Łaskarzew, Miastków Kościelny, Parysów, Pilawa, Trojanów, Wilga i samorządom miejskim Garwolina, Łaskarzewa i Żelechowa. To właśnie te samorządy wzniosły się ponad codzienne potrzeby swoich mieszkańców i poparły projekt łączący pokolenia i utwierdzający nas w narodowej tożsamości, w naszej małej Ojczyźnie społeczności lokalnej.                                                                                                                           

Dziękujemy również Stowarzyszeniu Nieprzeciętni z Siedlec za wsparcie i organizację „Spotkania Młodych”.                                                                                                                                            

                                                                                                          Komitet Organizacyjny

Zdjęcia z uroczystości oraz przygotowań w poniższej galerii dzięki uprzejmości Ks Marka Weresy

Powrót na górę

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.