- przez S. Szopa
W piątą niedzielę Wielkiego Postu, 22 marca, w Bazylice Mniejszej pw. św. Brygidy w Gdańsku poświęcono replikę Krzyża z Miętnego. Uroczystość była centralnym punktem jednodniowej pielgrzymki młodzieży i wiernych z diecezji siedleckiej, zorganizowanej dla upamiętnienia obrońców krzyża sprzed ponad 40 lat.
Protest w obronie krzyży w Miętnem (1984)

Krzyże w ZSR w Miętnem pojawiły się w salach i na korytarzach po wydarzeniach Sierpnia 1980, natomiast z inicjatywy dyrekcji zaczęto je usuwać w okresie stanu wojennego motywując to świeckim charakterem szkoły. Znaczna część krzyży została zdjęta w listopadzie 1983, zaś 3 grudnia dyrektor Ryszard Domański polecił opiekunom pracowni zdjąć pozostałe krzyże, które zniknęły do dnia 5 grudnia. W związku z działaniami dyrekcji samorząd uczniowski złożył petycję z prośbą o uzasadnienie zdjęcia krzyży. 19 grudnia podczas apelu dyrektor Ryszard Domański uargumentował zdjęcie krzyży porządkiem prawnym i świeckim charakterem szkoły. W trakcie apelu około 30 uczniów na znak protestu wstało i odśpiewało „Nie rzucim, Chryste, świątyń Twych”.
Po odmowie ponownego zawieszenia krzyży w szkole przez dyrekcję w styczniu 1984 spór zaostrzył się i do marca krzyże były kilkakrotnie wieszane przez uczniów i usuwane przez władze szkolne. Po usunięciu ze szkoły wszystkich krzyży 5 marca ostatecznie samorząd uczniowski proklamował strajk okupacyjny w dniu 7 marca 1984. Do strajku przystąpiło około 400 uczniów. W związku ze strajkiem wojewoda siedlecki zawiesił zajęcia w szkole. 27 marca w ZSR w Miętnem wznowiono zajęcia dla około 90 uczniów którzy podpisali deklarację respektowaniu świeckiego charakteru szkoły. W czasie strajku o jego zakończenie zabiegał między innymi biskup siedlecki Jan Mazur, który negocjował porozumienie w sprawie krzyży w ZSR w Miętnem oraz represjonowanych uczniów i nauczycieli z wojewodą sieleckim oraz ministrem do spraw wyznań Adamem Łopatką. Strajk zakończył się 6 kwietnia 1984 zawieszeniem krzyża w szkolnej bibliotece na mocy porozumienia między Episkopatem i rządem.
Do uczniów z Miętnego płynęły głosy wsparcia z całej Polski i z zagranicy. Jan Paweł II przekazał im błogosławieństwo i pamiątkowe krzyżyki. Ksiądz Jerzy Popiełuszko przekazał specjalny list, bo śledzony przez SB nie mógł sam przybyć.
– Miętne było światełkiem, które zapaliło wielki ogień troski i szacunku do krzyża, pokazało, że ten znak jest ważny, że warto o niego walczyć – mówi ks. Sławomir Żarski.
„ Jeżeli pan domu nie zbuduje
Na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą”
Ps127(1)
https://diecezja.siedlce.pl/diecezja/historia/obrona-krzyza-w-mietnem
