Pokoleniowe zjednoczenie wokół Krzyża – odbyły się główne obchody 40-lecia zwycięskiej obrony Krzyża w Miętnem

Pokoleniowe zjednoczenie wokół Krzyża – odbyły się główne obchody 40-lecia zwycięskiej obrony Krzyża w Miętnem

W piątek 7 czerwca w Miętnem odbyły się uroczystości z okazji 40-lecia zwycięskiej obrony Krzyża w Zespole Szkół Rolniczych. Obchody trwały cały dzień i objęły spotkanie absolwentów z Prezydentem RP, spotkanie dla młodzieży diecezji siedleckiej oraz wieczorne widowisko muzyczne “Nauka o Miłości, Odwadze i Krzyżu”. Na dwóch scenach wystąpili znakomici muzycy, wokaliści, chórzyści i tancerze, a widowisko przyciągnęło prawie 3 tysiące osób. W rocznicowych uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele IPN-u, pracownicy naukowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, biskupi oraz parlamentarzyści i władze samorządowe.

Obchody rozpoczęły się „Spotkaniem Młodych przy Krzyżu”. W drodze krzyżowej i Mszy św. wzięło udział 1200 osób – uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu diecezji siedleckiej. – Pragniemy i oto Pana Boga prosimy, aby nowe pokolenie uczniów Jezusa, było świadkiem Chrystusowego Krzyża dla pokolenia, które przyjdzie. Chcielibyśmy, aby i ono wiedziało, że na naszej mazowieckiej i podlaskiej ziemi, byli młodzi, dla których Krzyż Chrystusa był znakiem zbawienia, od którego nie odeszli, o który się upominali, którego bronili. Chcielibyśmy, aby owe pokolenie wierzących, które po nas przyjdzie, widziało w nas odważnych świadków miłości Boga, ukazanej w Krzyżu Chrystusa – mówił podczas homilii bp Kazimierz Gurda.

Prezydent RP na obchodach w Miętnem

W uroczystościach wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda. Spotkał się z absolwentami szkoły – uczestnikami obrony Krzyża. “To była walka o wiarę, nadzieję i miłość. I chociaż źle się to skończyło dla niektórych – musieli ze szkoły odejść, 170 uczniów nie mogło do szkoły wrócić, część nauczycieli także – ale krzyż wrócił. Ale krzyż wrócił w kwietniu. I to było zwycięstwo” – powiedział Pan Prezydent podczas spotkania.

Podkreślił też potrzebę dalszej obrony Krzyża, także teraz po 35. latach od roku 1989. “Dziękuję [za obronę krzyża]. Proszę, żebyście zawsze stawali w obronie krzyża, bo on jest częścią naszej tożsamości, czy się to komuś podoba, czy nie. Na nim wyrośliśmy. I od samego początku, odkąd właściwie istniejemy jako naród, jako społeczeństwo i jako państwo, wszędzie znajdowane są krzyże – przy pochowanych żołnierzach, przy pochowanych rycerzach, na zbrojach rycerzy, na sztandarach, wszędzie” – dodał.

Pan Prezydent złożył także wiązankę kwiatów pod pamiątkowym Krzyżem postawionym w 20. rocznicę zwycięskiej obrony Krzyża. Pełna wypowiedź Pana Prezydenta dostępna jest na oficjalnej stronie https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/wypowiedz-prezydenta-rp-w-mietnem,87170


Wspaniałe widowisko “Nauka o Miłości, Odwadze i Krzyżu”

Wieczór należał do znakomitych artystów, muzyki i tańca. Muzycy wykonali kilkanaście utworów, skomponowanych specjalnie na tę okazję przez Macieja Niecia. Za libretto odpowiadała Ewa Lubacz i Lech Makowiecki, a słowa do utworów napisał Lech Makowiecki.

Na scenie wystąpili znani wokaliści m.in. Zofia Nowakowska, Anna Józefina Lubieniecka, Dorota Osińska,, Marek Bałata, Paweł Piekarczyk, Grzegorz Wilk, Andrzej Wiśniewski oraz aktorka Ewa Lubacz. Towarzyszyli im: orkiestra Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy, sekcja rytmiczna Macieja Niecia, połączone chóry z Garwolina, Kielc, Żelechowa i Miętnego. Muzyce towarzyszyła wspaniała choreografia, w wykonaniu kilkudziesięciu tancerzy z Alternatywnego Teatru Tańca LUZ.

To niezwykłe widowisko jest zasługą pani Edyty Bobryk, wicedyrektorki Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Pani Edyta była pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym widowiska i odpowiadała za dobór artystów, kompozytora, scenarzysty i choreografii, a potem czuwała nad realizacją projektu artystycznego.

Widowisko obejrzeć można na kanale YouTube Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej FARO.TV.Miętne w Sejmie i Senacie RP

To nie koniec obchodów związanych z 40-leciem obrony Krzyża w Miętnem. W Sejmie od 10 do 17 czerwca oglądać będzie można wystawę o wydarzeniach w Miętnem. Została ona przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Z kolei 20 czerwca odbędzie się konferencja naukowa o obronie Krzyża w Miętnem w Senacie RP.

Koordynatorem projektu obchodów był ks. kan. płk Grzegorz Kamiński – proboszcz parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II moduł: Popularyzacja nauki POPUL/SN/0553/2023/01.

Partnerem Wydarzenia był Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”.

Link do artykułu w Regionalnym Portalu Informacyjnym Podlasie 24

https://podlasie24.pl/kosciol/pokoleniowe-zjednoczenie-wokol-krzyza-odbyly-sie-glowne-obchody-40-lecia-zwycieskiej-obrony-krzyza-w-mietnem-20240610115213

Zdjęcia z uroczystości oraz przygotowań w poniższej galerii dzięki uprzejmości Ks Marek Weresa

Powrót na górę

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.