- przez S. Szopa
Zapraszamy na autorską wystawę pt. „Tożsamość. In hoc signo Vinces”
W piątek, tj. 05. lipca 2024 roku podczas uroczystej gali, która odbyła się w miesiąc po obchodach upamiętnienia 40-tej rocznicy „Obrony Krzyża” w Miętnem, otwarta została autorska wystawa o Tożsamości w Znaku Zwycięstwa.
„Człowieka nie wolno próbować zrozumieć bez jego naturalnej tendencji do wykraczania ,poza normy społeczne i etyczne. Wynika to z jego wolnej woli i dążenia do wolności. Ta silnie uzależniająca dążność potrafi poddać w wątpliwość wszystko co mogłoby jej przeszkodzić, ze zwątpienia uczynić cnotę światłego umysłu, a „uśmiercając” Boga uciszyć głos sumienia, pozostawiając człowieka samego sobie, odartego z tożsamości i upodlonego.
Obrona „Drzewa Poznania” podjęta przed czterdziestoma laty przez uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem skutkowała przyłączeniem się do akcji uczniów we Włoszczowie. Plan socjalistycznej władzy na pozbawienie Narodu Polskiego tożsamości, a w konsekwencji jego upodlenie celem wymuszenia na nim posłuszeństwa nie powiódł się. Naród pozbawiony tożsamości zostaje wyabstrahowany z jego najważniejszych relacji czyli stosunku do samego siebie i stosunku do każdego człowieka, a więc kultury i tradycji. Dziś dzięki takim inicjatywom jak ta podjęta w 40-tą rocznicę „Obrony Krzyża” nie tylko rozpamiętujemy tamte wydarzenia ale i opowiadamy o ludziach, którzy odważnie podejmują walkę w obronie tożsamości, wolności, miłości w „znaku zwycięstwa” – Krzyżu, drzewie poznania.
In hoc signo Vinces – w tym znaku zwyciężysz jest opowiadaniem o tożsamości, odwadze oraz wyborze…
Wystawa fotografii autorstwa Anny Ściwiarskiej oraz Huberta Glogauera zawiera obszerną część reportażową z obchodów 40-tej rocznicy „Obrony Krzyża” w Miętnem oraz fotografie powstałe do zilustrowania treści widowiska muzycznego „Nauka o Miłości, Odwadze i Krzyżu””. – Przeczytamy w słowach wprowadzenia do wystawy.
W uroczystej gali udział wzięli zaproszeni goście:
ks. bp Kazimierz Gurda
ks. dr hab. Andrzej Kiciński – prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
dr hab. Przemysław Czarnek – prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, poseł na Sejm RP IX i X kadencji, były minister edukacji i nauki
ks. Paweł Zazuniak – Dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej
Absolwenci Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem, uczestniczący w wydarzeniach Obrony Krzyża w 1984 roku z Panią Bogusławą Gora na czele
Przedstawiciele Powiatu Garwolińskiego
Marcin Kołodziejczyk – Wójt Gminy Garwolin
Waldemar Sabak – Wójt Gminy Górzno
Poprzedni proboszczowie Parafi Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem:
ks. Zbigniew Daniluk
ks. Jerzy Janowski
Proboszczowie sąsiednich parafii
Artyści widowiska muzycznego „Nauka o Miłości, Odwadze i Krzyżu”, którego premiera odbyła się 07. czerwca 2024 roku w Miętnem:
Grzegorz Wilk
Andrzej Wiśniewski
Dorota Osińska
Ewa Lubacz
Chór Garnizonowy Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach
Edyta Bobryk – Dyrektor Artystyczny widowiska muzycznego
Lech Makowiecki – Autor tekstów do widowiska muzycznego
Galę poprowadzili: Edyta Bobryk wraz z Bogusławą Gora, Tadeuszem Gora oraz Marcinem Kołodziejczykiem.
Serdeczne podziękowania wszystkim zaproszonym gościom za obecność oraz każde słowo, to wypowiedziane podczas gali oraz prywatnie w rozmowach podczas oglądania wystawy.
Ogromne podziękowania ks. kanonikowi płk Grzegorzowi Kamińskiemu, który przyjął wszystkich w swoich progach i cały czas sprawował obowiązki gospodarza dbając o wszystkich i o wszystko.
Kuratorem wystawy jest Edyta Bobryk – Dyrektor Artystyczny widowiska muzycznego ” Nauka o Miłości, Odwadze i Krzyżu”, której z całego serca dziękujemy.
Więcej napiszemy oczywiście w relacji z gali oraz wernisażu, a już w tym miejscu zapraszamy do odwiedzenia naszej wystawy w Miętnem, a także wypatrywania jej już niebawem w innych miejscach w kraju.