Triduum Paschalne 2024 – Wielka Sobota – Wigilia Paschalna

Triduum Paschalne 2024 – Wielka Sobota – Wigilia Paschalna

Wielka Sobota jest dniem ciszy oraz rozważania Męki i Śmierci Chrystusa. Jest dniem oczekiwania. Niepewność oczekiwania przerwie liturgia Wigilii Paschalnej, którą za chwilę będziemy celebrowali. Jest to już liturgia Niedzieli Zmartwychwstania. 

Przed rozpoczęciem Wigilii Paschalnej kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. W świątyni wygasi się światło, by mogło zabłysnąć na nowo podczas wniesienia światła wielkanocnego, Paschału.

Liturgia Wigilii Paschalnej obejmuje cztery części. Rozpocznie ją liturgia światła. Błogosławi się nowy ogień, który jest znakiem niegasnących pragnień Ludu Bożego, który z wiarą trwa przy Chrystusie w doczesności, aby uczestniczyć w Jego wiekuistej światłości.

Następnie przygotowuje się świecę wielkanocną, zwaną Paschałem. Jest to symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Podczas wnoszenia paschału, kiedy kapłan pierwszy raz ogłosi: Światło Chrystusa, a my odpowiemy: Bogu niech będą dzięki, swoją świecę zapali celebrans. Przy drugiej stacji, od Paschału świece zapalą wszyscy uczestnicy Liturgii. Natomiast przy stacji trzeciej światło rozjaśni całą świątynię. Następnie będzie śpiew Orędzia paschalnego. Po Orędziu nastąpi liturgia słowa, która zakończy się proklamacją Ewangelii
o zmartwychwstaniu Chrystusa. 

Trzecią część dzisiejszej Liturgii stanowi Liturgia chrzcielna. Dopełni się ona odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych.

Wreszcie będziemy uczestniczyli w Liturgii Eucharystycznej, która stanowi szczyt Wigilii Paschalnej. Niech nasz udział w Liturgii Nocy Paschalnej umocni naszą wiarę w Chrystusa zmartwychwstałego. Niech pogłębi świadomość, że z Nim spotykamy się w sakramentach świętych, zwłaszcza w Eucharystii.

zdjęcia: Katarzyna Zaręba, Sławomir Szopa, Marcin Szopa

Gallery Plugin
Powrót na górę

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.