W tym Znaku zwyciężysz – 40-lecie zwycięskiej obrony Krzyża w szkole w Miętnem

Za niespełna miesiąc, 7 czerwca, odbędą się uroczystości związane z 40-leciem zwycięskiej obrony Krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem w powiecie garwolińskim. Program obchodów obejmuje spotkanie młodzieży, Eucharystię, spotkanie absolwentów oraz wieczorne widowisko muzyczne skomponowane specjalnie na tę okazję. Prezydent RP Andrzej Duda objął jubileuszowe uroczystości w Miętnem patronatem honorowym, podkreślając tym samym rangę wydarzenia.

Obchody 40-lecia obrony Krzyża w Miętnem podzielone zostały na dwie części. Pierwsza z nich to Spotkanie Młodych przy Krzyżu. Rozpocznie się ono o godzinie 10:00 w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem i skierowane jest do młodzieży z diecezji siedleckiej.

Druga część uroczystości obejmuje spotkanie absolwentów, którzy uczestniczyli w obronie Krzyża oraz wieczorne widowisko muzyczne. Widowisko jest otwarte dla wszystkich chętnych. a wstęp jest bezpłatny. W popołudniowo-wieczornej części obchodów swój udział zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Spotkanie absolwentów po 40 latach

Nieodłączną częścią rocznicowych uroczystości w Miętnem są od lat spotkania absolwentów – uczestników wydarzeń, którzy przed 40 laty stanęli w obronie Krzyża w szkole. Tak będzie także w tym roku. Spotkanie absolwentów odbędzie się o godzinie 16:00 w Zespole Szkół w Miętnem. Aby wziąć udział w spotkaniu konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Aby wziąć udział w spotkaniu dla absolwentów konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Formularz zapisu dostępny jest pod linkiem: link do zapisów. Po spotkaniu, o godzinie 18:00 w Kolegiacie w Garwolinie odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta.

Widowisko muzyczne o Krzyżu

Wieczorna część uroczystości odbędzie się na placu szkolnym w Miętnem o godzinie 20:45. Po Apelu Jasnogórskim rozpocznie się widowisko „Nauka o miłości, odwadze i Krzyżu”. Zostało ono stworzone specjalnie na obchody 40-lecia obrony Krzyża w Miętnem. Za libretto odpowiada Ewa Lubacz i Lech Makowiecki, słowa do utworów napisał Lech Makowiecki, a muzykę skomponował Maciej Nieć. Na dwóch scenach wystąpią: Zofia Nowakowska, Anna Józefina Lubieniecka, Dorota Osińska, Ewa Lubacz, Marek Bałata, Paweł Piekarczyk, Grzegorz Wilk, Andrzej Wiśniewski, orkiestra Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy, sekcja rytmiczna Macieja Niecia, połączone chóry z Garwolina, Kielc i Miętnego oraz Alternatywny Teatr Tańca LUZ.

Wstęp na wieczorne widowisko muzyczne jest bezpłatny.

Zwycięska obrona Krzyża w Miętnem

Czerwcowe uroczystości upamiętniają wydarzenia z przełomu 1983 i 1984 roku, które rozegrały się w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem. Ze ścian szkolnych sal i korytarzy zniknęły wówczas krzyże. Choć takie antychrześcijańskie działania prowadzone były w całej Polsce, to właśnie w Miętnem spotkały się one ze zdecydowanym sprzeciwem młodzieży i niewielkiej grupy nauczycieli. Po miesiącach niepewności i strajku krzyż wrócił do szkoły i dziś możemy mówić o zwycięskiej obronie. Jednak zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zapłacili cenę za sprzeciw wobec komunistycznego reżimu i obronę chrześcijańskiego symbolu – wyrzucenie ze szkoły i z pracy czy brak możliwości zdawania egzaminu maturalnego.       

Więcej informacji o obronie Krzyża w Miętnem dostępne jest na stronie Instytutu Pamięci Narodowej: Miętne 1984 – posłuchaj relacji obrońców krzyża.

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II moduł: Popularyzacja nauki POPUL/SN/0553/2023/01

„Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Lubelskiego” w ramach programu „Warto być Polakiem”            #Lubelskie #WartobyćPolakiem #KierunekLubelskie

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Angeli Terrae, Katedra Katechetyki Szczegółowej i Współczesnych Form Przekazu Wiary KUL oraz Komitet Organizacyjny z przewodniczącą panią poseł Marią Koc.

Program uroczystości Obchodów 40-lecia Obrony Krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem w dniu 7 czerwca 2024 r.

SPOTKANIE MŁODYCH

Kościół parafialny pw. Podwyższenia Św. Krzyża w Miętnem

 • 10:00 Zjazd i zawiązanie wspólnoty
 • 10:30 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej
 • 11:30 Czas świadectw
 • 13:00 Eucharystia

OBCHODY JUBILEUSZOWE

 • 16:00 Spotkanie Absolwentów – uczestników Wydarzeń Obrony Krzyża w Zespole Szkół w Miętnem
 • 18:00 Msza Święta w Kolegiacie w Garwolinie
 • 20:45 Uroczystości na placu szkolnym – wystąpienia organizatorów i gości
 • 21:00 Apel Jasnogórski
 • Widowisko ,,Nauka o miłości, odwadze i Krzyżu”
  Libretto: Ewa Lubacz i Lech Makowiecki. Słowa: Lech Makowiecki. Muzyka: Maciej Nieć Na scenie wystąpią artyści: Zofia Nowakowska, Dorota Osińska, Anna Józefina Lubieniecka, Ewa Lubacz, Marek Bałata, Paweł Piekarczyk, Grzegorz Wilk, Andrzej Wiśniewski. Solistom towarzyszyć będą chóry: Chór Miasta Garwolina, Chór Rodzinny Kolegiaty w Garwolinie, Chór Parafii Miętne, Chór Miasta Żelechowa, Chór Garnizonowy Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Orkiestra Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy i Alternatywny Teatr Tańca LUZ z Siedlec

#40lecieobronykrzyza #Miętne #ParafiaMiętne #KSMMiętne

Partnerem Wydarzenia „40-lecie Zwycięskiej Obrony Chrystusowego Krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem 1984- 2024” jest Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”

#Lubelskie #WartobyćPolakiem #KierunekLubelskie

Chcesz się modlić za swoje dzieci /wnuki ?

Dołącz do Różańca Rodziców/Dziadków

Ofiarujesz jedynie dziesiątkę różańca dziennie, a wraz z Tobą za Twoje dzieci będzie się modlić 20 osób. Do wspólnoty Różańca Rodziców/Dziadków może przystąpić każda osoba dobrej woli, która chce powierzyć Bogu swoje dzieci, wnuki lub dzieci chrzestne. Dotyczy to również rodziców rozwiedzionych lub żyjących w z związkach niesakramentalnych, którym na sercu leży dobro dzieci.

Chcesz dowiedzieć się więcej,wejdź na stronę:

www.rozaniecrodzicow.pl

lub zadzwoń: 604 828 968

Zapraszamy do zapoznania się z ogłoszeniami/intencjami na najbliższe tygodnie w Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża

… Aktualności …

Parafialne Misje Ewangelizacyjne


Zawierzenie parafii św. JózefowiMODLITWA DO ŚW. JÓZEFA (I)

(z Listu apostolskiego papieża Franciszka, „Patris corde” – 8.12.2020)

Witaj, opiekunie Odkupiciela,

i oblubieńcze Marii Dziewicy.

Tobie Bóg powierzył swojego Syna;

tobie zaufała Maryja;

z tobą Chrystus stał się człowiekiem.

O święty Józefie, okaż się ojcem także i nam,

i prowadź nas na drodze życia.

Wyjednaj nam łaskę, miłosierdzie i odwagę,

i broń nas od wszelkiego zła. Amen.

MODLITWA DO ŚW. JÓZEFA (II)

(Modlitwa, którą papież Franciszek codziennie, od ponad czterdziestu lat, odmawia po jutrzni)

Chwalebny Patriarcho, święty Józefie, w którego mocy jest uczynienie możliwym tego, co niemożliwe, spiesz mi na pomoc w chwilach niepokoju i trudności. Weź pod swoją obronę sytuacje bardzo poważne i trudne, które Ci powierzam, by miały szczęśliwe rozwiązanie. Mój ukochany Ojcze, w tobie pokładam całą ufność moją. Niech nie mówią, że przyzywałem Ciebie na próżno, a skoro z Jezusem i Maryją możesz wszystko uczynić, ukaż mi, że twoja dobroć jest tak wielka jak twoja moc. Amen.


Powrót na górę

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.