Triduum Paschalne 2023 – Wielka Sobota – Wigilia Paschalna

Wielka Sobota jest dniem ciszy oraz rozważania Męki i Śmierci Chrystusa. Jest dniem oczekiwania. Niepewność oczekiwania przerwie liturgia Wigilii Paschalnej, którą za chwilę będziemy celebrowali. Jest to już liturgia Niedzieli Zmartwychwstania.

Przed rozpoczęciem Wigilii Paschalnej kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. W świątyni wygasi się światło, by mogło zabłysnąć na nowo podczas wniesienia światła wielkanocnego, Paschału.

Liturgia Wigilii Paschalnej obejmuje cztery części. Rozpocznie ją liturgia światła. Błogosławi się nowy ogień, który jest znakiem niegasnących pragnień Ludu Bożego, który z wiarą trwa przy Chrystusie w doczesności, aby uczestniczyć w Jego wiekuistej światłości.

Następnie przygotowuje się świecę wielkanocną, zwaną Paschałem. Jest to symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Podczas wnoszenia paschału, kiedy kapłan pierwszy raz ogłosi: Światło Chrystusa, a my odpowiemy: Bogu niech będą dzięki, swoją świecę zapali celebrans. Przy drugiej stacji, od Paschału świece zapalą wszyscy uczestnicy Liturgii. Natomiast przy stacji trzeciej światło rozjaśni całą świątynię. Następnie będzie śpiew Orędzia paschalnego. Po Orędziu nastąpi liturgia słowa, która zakończy się proklamacją Ewangelii
o zmartwychwstaniu Chrystusa.

Trzecią część dzisiejszej Liturgii stanowi Liturgia chrzcielna. Dopełni się ona odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych.

Wreszcie będziemy uczestniczyli w Liturgii Eucharystycznej, która stanowi szczyt Wigilii Paschalnej. Niech nasz udział w Liturgii Nocy Paschalnej umocni naszą wiarę w Chrystusa zmartwychwstałego. Niech pogłębi świadomość, że z Nim spotykamy się w sakramentach świętych, zwłaszcza w Eucharystii.

Homilię wygłosił ks. Tomasz Bieliński

1. MEMENTO MORI ! Pamiętaj o Jego śmierci! Ona dała Ci życie! Nie zmarnuj tego, że Chrystus umarł, żebyś Ty nie umarł. Żyj Jego życiem, abyś żył wiecznie.
  • GRÓB JEST PUSTY ! ….aby Twoje serce było pełne żyjącego Boga. Jeżeli Chrystus żyje, to i ty będziesz żyć. Śmierć została pokonana. Niedługo przekonamy się o tym… Śmierć to NARODZINY dla nieba….
  • JEZUS DAJE TOBIE NOWE ŻYCIE Takie hasło na banerze zawiśnie w październiku podczas Misji.
  • WSZYSCY KIEDYŚ UMRZEMY, ALE NIE WSZYSCY WIEDZĄ JAK ŻYĆ (William Wallace) Chrystus jest życiem, dlatego my wiemy jak żyć. Co dziś jest treścią Twojego życia? Na czym budujesz swoje życie?
  • LITURGIA ŚWIATŁA I WODY Co oznacza światło? Co oznacza woda? Życie, którego pełnia jest w Chrystusie! A Chrystus jest w Kościele, dlatego „nie ma zbawienia poza Kościołem” (św. Cyprian)
  • JAK MY KIEDYŚ UMRZEMY, JEŚLI DZIŚ ŁATWIEJ NAM PRZYCHODZI OPUŚCIĆ BOGA NIŻ ŻYCIE (ks. Janusz Pasierb)
  • DZIŚ STAJEMY SIĘ ŚWIADKAMI ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO Od dziś nie możemy: – spać spokojnie, jak Apostołowie w Ogrodzie Oliwnym, dopóki obok nas żyją ci, co w Boga nie wierzą; – zapierać się jak Szymon Piotr, gdy nas posądzać będą o przyjaźń z Chrystusem; – zdradzać jak Judasz, gdy diabeł zaproponuje nam łatwy zysk; – milczeć, gdy Chrystusa oskarżać będą;
  • A JEŚLI PO WIELKANOCY ZAUWAŻYSZ, ŻE WCIĄŻ ZA MAŁO KOCHASZ, UFASZ I WIERZYSZ… …przyjdź jesienią na Misje.

zdjęcia: Katarzyna Zaręba, Marcin Szopa